15 GODINA FRAME JAJCE

OLYMPUS DIGITAL CAMERADvije godine nakon oslobođenja Jajca, uviđa se sve veća potreba za duhovnom obnovom, posebno mladih. Mladi žele po primjeru svetog Franje Asiškog slijediti Isusa Krista i živjeti po evanđelju. Dana 23.01.1997. g. gvardijan jajačkog samostana, župnici iz Podmilačja i Dobretića, te sestre franjevke sastaju se oko dogovora o daljnjem pastoralu mladih u sve tri župe. Odlučeno je da će ulogu prvog duhovnog asistenta Frame jajačkog područja vršiti fra Stipo Pavličević. Na prvom susretu framaša sudjelovalo je 39 mladih. Važno je napomenuti da u to vrijeme Frama nije bila podijeljena, kao danas, nego su mladi sve tri župe našeg jajačkog područja pripadali jednom bratstvu, koje je podijeljeno tek 2000. g. Nakon redovnih fratarskih promjena u našu župu stiže fra Zvonko Zečević, te postaje duhovni asistent Frame. Tada se veliki broj mladih okupljao na susretima i izabrana je prva predsjednica, Snježana Marković, nakon nje Mario Brtan, a potom, nakon spajanja „male“ i „velike“ Frame, za predsjednicu je izabrana Kristina Marijanović, koja je tu službu vršila 5 godina. Duhovni asistent Frame 2000. godine bio je fra Juro Tokalić i samo godinu dana kasnije događa se prvo primanje u Framu dotadašnjih framaša. Nakon tri godine vodstvo Frame preuzima fra Josip Jozić, ali samo na godinu dana. Neko vrijeme sa mladima je radio i fra Ilija Stipić. Tad je posebno napredovala folklorna skupina, te već postojeći zbor mladih „Sperantes“. Iz godine u godinu mladih je bilo sve više, ali godina kada je broj framaša uistinu porastao jest 2006. kad je u našu župu došao fra Nikica Vujica, te imao ulogu duhovnog asistenta. Tada je Frama brojala i do stotinjak mladih koji su se zalagali u crkvi, od čitanja na sv. misama, ministriranja, pjevanja, do čišćnja crkve i crkvenog dvorišta. Uz fra Nikicu s mladima je radila i s. Batistina Pavić. U tom razdoblju mladi su svoje tjedne susrete bogatili korisnim predavanjima, održavane su tribine, organizirana su razna putovanja, osnovan je novi zbor mladih pod nazivom „ fra Antun Knežević “, te su mladi svakog drugog četvrtka imali svoju emisiju na radio Jajcu „Riječ Božja-snaga života“. U Frami je održano i primanje, te davanje obećanja i Frama je imala novo vodstvo. Uz duhovnog asistenta Framu je vodila Anita Jakešević, a 2007-’08. g. Dragan Glavaš. Sudjelovali smo na SHKM u Komušini, Varaždinu i Livnu, festivalima duhovne glazbe: Framafestu u Sarajevu i Mostaru, Tonkafestu u Ogulinu, Hosanafestu u Subotici. Odlazili smo u posjet drugim Framama, organizirali razne izlete, sudjelovali smo na raznim natjecanjima, te sportskim susretima. Grupa mladih osnovala je i dramsku sekciju, te su se proslavili predstavom „Kako je lijepo kad se braća vole“. Među članovima ove sekcije bio je i framaš koji je izabran za predsjednika Frame u razdoblju od 2008.-2009. god. Matej Jakovljević. Od 2009. g. ulogu duh. asistenta ima fra Juro Aščić. U to vrijeme u Frami djeluje novo vijeće s predsjednicom Marijom Marjanović. Framaši nastavljaju sa svojim radom i aktivnostima u animiranju na večernjim sv. misama, tjednim susretima. Organizirali smo i humanitarne akcije kroz Došašće i Korizmu, zatim smo sudjelovali na susretima u Visokom, odlazili na razne festivale te sportske susrete gdje smo osvojili drugo mjesto u nogometu u Kiseljaku. Sudjelovali smo i na SHKM u Zadru i raznim duhovnim obnovama za mlade. Godinu dana kasnije predsjednik je Štefan Križanac. Framaši nisu stajali, i dalje su napredovali. Ono što bih posebno izdvojila u ovom razdoblju, od 2010.-2011. g. jest dramski komad „Sestre“ koju su naši framaši izveli nekoliko puta u našem gradu te u Fojnici. Aktivnosti i putovanja su također nastavljeni, naravno i humanitarne akcije, koje uistinu svake godine uspiju zahvaljujući framašima-organizatorima, ali i svim dobrim ljudima.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od 2011.-2013. god, mjesto predsjednika zauzima Nikolina Ladan. Ovo razdoblje obilježili su važni događaji kao što je Dan ekologije u Jajcu, osvojeno prvo mjesto na XV. Framafestu održanom u Sarajevu s pjesmom „Ti si moj smisao“. Naravno, tu su bila i putovanja na SHKM u Sisak, sportski susreti. Framaši su bili aktivni i kroz razne radionice. U vremenu Adventa primili smo čestitke, adventske vijence i jaslice te sav prikupljeni novac dali u humanitarne svrhe. Božićni i Uskrsni koncert koji se održavao u našem gradu nije prošao bez zbora“Fra Antun Knežević“, kao ni ovogodišnji sedmi po redu festival duhovne glazbe „Plivske Omahe“. Mladi kroz redovne tjedne susrete obrađuju razne teme vezane za njihov uzrast. Organiziramo tribine sa zanimljivim temama – predavanjima i predavačima. Jedno od zanimljivih bilo je i predavanje o drogi, a gosti predavači su bili članovi zajednice Cenacolo iz Međugorja. Naša Frama sada broji 80-tak članova, a naš duhovni asistent od 2012. godine je fra Mario Jelić, koji uspješno obavlja svoj posao, potičući mlade na molitvu, dobra djela i međusobnu suradnju i pomoć, jer zajedno možemo više. Frama Jajce je ove godine domaćin Sportskog susreta Frame Bosne Srebrene, pa ćemo još malo ući u fazu priprema za taj dan, a radimo i na novoj pjesmi za Framafest koji će ove godine biti u Mostaru. Moram kazati kako se iz Frame Jajce, od njenog početka do sada, rodilo nekoliko duhovnih zvanja, a nadamo se da će takvih poziva biti još i više!

trgovina ljudima

Piše: Marija Marjanović