Duhovna priprava i primanje u Framu

Od 27. do 29. rujna ove godine bila je duhovna obnova za mlade naše župe. Duhovnu obnovu smo započeli u četvrtak  večernjom svetom misom u 18 sati koju je predvodio fra Mario Jelić, duhovni asistent Frame Jajce.

Nakon svete mise imali smo predavanje u kojem je fra Mario govorio o Bogu, potaknuvši nas na razmišljanje o našem odnosu s Bogom i nama samima. Rečenica koja nam je ostala u sjećanju jest ta „Ne možemo biti vjernici ako na prvom mjestu nismo ljudi.“

Drugi dan susreta započeli smo također svetom misom u 18 sati, a onda je uslijedilo predavanje koje je imao fra Vinko Jelušić. Predavanje smo započeli pjesmom, a s obzirom da je jedna framašica imala rođendan, susret smo i završili pjesmom za sretan rođendan. Treći dan susreta, program je počeo u 16 sati čišćenjem kripte gdje smo u nedjelju trebali dočekati goste, to jest framaše iz drugih župa.  U 17 sati smo stupili u crkvu kada smo imali prigodu za ispovijed. U nastavku je slijedila sveta misa koju je predvodio fra Mario. Po završetku svete mise imali smo generalnu probu za sutrašnji dan.

I ova duhovna obnova, kao i one prethodnih godina, nam je svima dobro došla, jer smo svi u brzom načinu življenja pa nam je trebalo malo odmora i vremena da stanemo i razmislimo o sebi, svojim  problemima i problemima u društvu, a posebno o svom odnosu s Bogom.  U ova tri dana imali smo priliku bolje upoznati sebe, ali i druge članove naše Frame. Nadam se da ćemo svi mi nakon ove duhovne obnove pokušati ostvariti svoj cilj življenja, ali isto tako trebamo poraditi  na vlastitom životu i dati sve od sebe da to bude u korist društvu i crkvi. Mir i Dobro!

I napokon je došao iščekivani dan. U nedjelju, 30. rujna naša crkva je još jednom zablistala. Uz proslavu primanja i obećanja u Framu, ovaj dan je bio bogatiji za još jedan događaj, naime ove godine naša Frama slavi svoj 15. rođendan.Tako da je ovaj dan bio predviđen i za tu proslavu, zbog čega smo  uistinu sretni i zahvalni Bogu! Petnaest mladića i djevojaka pristupilo je, odnosno primljeno u bratstvo franjevčke mladeži – Framu, a njih 35 je dalo ili obnovilo svoje obećanje da će kroz godinu dana biti spremni odazvati se na svaki poziv dobra i da će živjeti Kristovo evanđelje. Svetu misu u 18 sati je slavio fra Danijel Rajić, duhovni asistent Frame Bosne Srebrene, u koncelebraciji sa još sedam svećenika. Framaši su ovaj susret animirali svojim pjevanjem, čitanjem te prinosom darova.

Fra Danijel je u svojoj propovijedi govorio o svetom Franji i njegovom pozivu „Idi Franjo popravi moju kuću koja se ruši.“ Govorio je o Franjinom odgovoru na poziv  služenja Kristu i Njegovom evanđelju. Fra Danijel je pozvao sve mlade da svojim životom svjedoče za Krista i svoj život u Franjinoj obitelji prenose i na druge mlade koji “ lutaju “ ovim svijetom misleći da je najbitnije ono materijalno. Nakon propovijedi uslijedio je sam obred primanja i obećanja prozivanjem kandidata koji su spremno ustali i rekli svoje “ Evo me “. Bilo je lijepo vidjeti i čuti riječi obećanja koje su mladi zajedno u glas izgovarali. Fra Danijel je svakom framašu podijelio Tau, dok je zbor pjevao pjesmu Pođimo zajedno.

Svjedocima ovog važnog događaja bili su i mladi iz Frame Sivša koji su došli s fra Željkom Nikolićem (koji je donedavno bio na đakonskoj službi u našoj župi), mladi iz Frame Kupres – Suho Polje s fra Markom Jukićem, mladi iz Frame Podmilačje s župnikom fra Ilijom Stipićem i fra Juricom Perišom, postulanti iz Sarajeva s fra Danijelom, te nacionalna vijećnica Frame Ivana Lukenda iz Banja Luke.

Na kraju svete mise fra Danijel je podijelio blagoslov i još jednom čestitao svim framašima, te spomenuo kako su naše framašice osvojile prvo mjesto na ovogodišnjem sportskom susretu Frame u Busovači. Moram naglasiti da će se iduće godine sportski susret Frame Bosne Srebrene održati upravo u našem gradu i jako smo sretni zbog toga. Da bi smo do kraja upotpunili ovaj dan, druženje smo nastavili u našoj kripti uz dobru glazbu, razgovor, upoznavanje, piće i hranu koju su pripremili sami framaši, te najbolju prijateljsku atmosferu. Zabava je bila odlična, ali za većinu prekratka. Sve što je lijepo kratko traje, ali u nadi da ćemo uvijek biti i ostati velika i ponizna Franjina obitelj naša radost će trajati i dalje. Sigurni smo da je Bog s nama i da nas nikad neće ostaviti.

Veliko hvala fra Danijelu što je uveličao ovaj, za sve framaše i sve jajčane, veliki dan, svim našim gostima framašima i postulantima, te našem fra Vinku Jelušiću koji je bio s nama za vrijeme priprema, a napose našem duhovnom asistentu fra Mariju Jeliću koji nas je spremao za ovaj veliki od Boga darovani dan!

Marija Marjanović